| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kategorie: Wszystkie | Film | Gry | Książki | Muzyka | Teatr
RSS
niedziela, 01 listopada 2015
Tylko martwi nie kłamią

Tytuł: Tylko martwi nie kłamią
Autor: Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: Videograf II
Moja ocena: 6/10

Powoli się przyzwyczajam do sposobu pisania Bondy. Dostrzegam sporo słabych punktów, ale przynajmniej jest w tym wszystkim pomysł. Jednym słowem: da się czytać, choć chwilami irytuje i jest nieautentyczna. Tym razem sprawa jest wielowątkowa i wyjątkowo zaplątana. Żona, córka, kochanka, miłość sprzed lat, kilku złodziei, baron śmieciowy i jedna mała dwudziestodolarówka. Meyer wywraca do góry nogami śledztwo prowadzone przez Szerszenia. Prokurator Rudy dokonuje rewolucji w swoim życiu, mając nadzieję na rozwinięcie skrzydeł. Gdzieś w tym wszystkim jest miejsce na rajdy różową landryną, romans w Sopocie i oczywiście profilowanie. Powieść idealna do komunikacji miejskiej. Nie spodziewajcie się szybszego bicia serca, ale też nie będzie czasu na nudę.
czwartek, 17 września 2015
Florystka

Florystka Florystka

autor: Katarzyna Bonda
wydawnictwo: Muza

angola :
Niestety, do Nesbo Bondzie daleko, choć książkę czyta się dobrze. Nie ma tak wciągającej i wartkiej akcji, nieprzeniknionych zagadek, nie jest napisana tak dobrym językiem. Szkoda. Za dużo tu przekleństw, co mnie akurat razi. Jest jakaś zagadka, owszem, ale nie tak zręcznie zapleciona jak u Nesbo. Jest morderstwo, stare sprawy, które mogą się łączyć i Hubert Meyer - genialny ponoć profiler. Zaginiona dziewczynka nie miała zbyt wielu znajomych, podejrzani są rodzice i dziadkowie. Stopniowo krąg podejrzanych się poszerza. Ostatnia widziała dziewczynkę florystka, która rozmawia z duchami. Jest motyw i domniemany sprawca, ale sprawa zaczyna coraz bardziej śmierdzieć. Jak się okazuje, nie wszystkim jest na rękę grzebanie w policyjnym archiwum. Można przeczytać, ale nie bezpośrednio po Nesbo, bo nie zachwyci.

wtorek, 26 maja 2015
Wybawiciel / Frelseren

Wybawiciel / Frelseren Wybawiciel
Frelseren

autor: Jo Nesbø
wydawnictwo: Dolnośląskie

angola:
Komisarz Harry Hole ściga "niewidzialnego" płatnego zabójcę z Chorwacji, przez którego giną kolejne osoby w Norwegii. Stankić za wszelką cenę chce wykonać zlecenie. Nie ma pojęcia, że pomyłka w rozpoznaniu celu została zaplanowana. Co robi zabójca, gdy traci ostatnią kulę i nie osiąga celu? Jak tym razem głównemu bohaterowi uda się poskładać wszystkie elementy tej morderczej układanki? Bo że zwycięży, to jasne. Choć nie jest to zwycięstwo bezwarunkowe. Znów ginie ktoś, kto jest ważny. Lubię Hole'a, choć jako policjant wcale nie jest czysty i z jego niektórymi decyzjami jako przedstawiciela policji można dyskutować. I cóż, kibicuję jego związkowi z Rakel, choć kolejne tomy powieści wskazują, że kobieta, która z nim w końcu zechce zwiazać się na dłużej, musi mieć duszę marynarza jak on. Żyć własnym życiem i nie zadręczać się czekaniem w porcie.

niedziela, 24 maja 2015
Pentagram / Marekors

Pentagram / Marekors Pentagram
Marekors

autor: Jo Nesbø
wydawnictwo: Dolnośląskie

angola:
- Kiedy coś idzie za dobrze, prawdopodobnie znaczy to, że się mylisz w ocenie sytuacji - powiedziałby Harry Hole zamiast podsumowania tej historii. Giną kolejne osoby. Przy każdej ofierze pojawia się tajemnicza gwiazda. Zabójca tworzy też inne rytuały. Jak zwykle, gdy oficjalne śledztwo utyka w martwym punkcie, a policja skupia się na niewłaściwym podejrzanym, do akcji wkracza Harry Hole i wywraca porzadek rzeczy. Przy okazji tego śledztwa Harry rozprawia się z Księciem. Nie oznacza to jednak, że szeregi policji są już krystalicznie czyste. Pytanie, kto jeszcze jest w szajce.

sobota, 23 maja 2015
Trzeci klucz / Sorgenfri

Trzeci klucz / Sorgenfri Trzeci klucz
Sorgenfri

autor: Jo Nesbø
wydawnictwo: Dolnośląskie

angola:
Ludzie, którzy idą pod prąd, zwykle mają pod górkę. Banał, ale w przypadku głównego bohatera wyjątkowo się sprawdza. Tym razem w Oslo ma miejsce tragiczny w skutkach napad na bank. Harry pracuje głównie z Beate - kobietą, która pamięta wszystkie twarze, jakie do tej pory zobaczyła. Jej wyjątkowy dar bardzo się przydaje. Rozwikłanie zagadki jest zaskakujące dla wszystkich. Nic nie jest takie, jakie się wydawało na początku. Równocześnie Harry prowadzi swoje własne śledztwo w sprawie samobójczyni, która wcześniej była jego kochanką. W pewnym momencie staje się głównym podejrzanym, co nie ułatwia poszukiwania winnych. Nie jest łatwo o prawdę, gdy w gę wchodzą walka o kobietę, zazdrość i zadawnione urazy. W dodatku granica między działaniem w świetle prawa a przestępstwem jest naprawdę cienka. Hole wiele razy musi sobie odpowiedzieć na pytanie, po której właściwie jest stronie.

czwartek, 09 kwietnia 2015
Czerwone gardło / Rødstrupe

Czerwone gardło / Rødstrupe Czerwone gardło
Rødstrupe

autor: Jo Nesbø
wydawnictwo: Dolnośląskie

angola:
Długo męczyłam się z tą książką. Dopóki zdarzenia z frontu II Wojny Światowej nie zaczęły się wiązać z tymi współczesnymi. Powolutku kawałki układanki z tak różnych czasów i miejsc zaczęły do siebie pasować. Tym razem Harry pracuje w Oslo, czyli u siebie. Nie byłby sobą, gdyby nie wpadł na trop, na to "coś", co pozwoliło mu rozwiązać zagadkę tajemniczego mordercy-staruszka. Nie lubię Nesbo za to, że główny bohater wciąż traci kogoś dla siebie ważnego. Jak w takich warunkach podnieść się z alkoholizmu?

środa, 08 kwietnia 2015
Chłopiec w pasiastej piżamie / The Boy in the Striped Pyjamas

Chłopiec w pasiastej piżamie / The Boy in the Striped Pyjamas Chłopiec w pasiastej piżamie
The Boy in the Striped Pyjamas

reżyseria: Mark Herman
scenariusz: Mark Herman
obsada (dubbing): Asa Butterfield, Jack Scanlon, Vera Farmiga, David Thewlis, Amber Beattie
produkcja: USA, Wielka Brytania
rok: 2008

angola :
Młody Niemiec, syn komendanta obozu koncentracyjnego, zauważa ze swojego okna "farmę". Któregoś dnia wykrada się z domu, aby odkryć tamto miejsce. Spotyka swojego rówieśnika - Szmula, który dnie spędza za drutem kolczastym. Wiecznie głodny i chodzący w piżamie. Bruno zaprzyjaźnia się z chłopcem, próbują się bawić - każdy po swojej stronie płotu. Dorośli Niemcy nie chcą widzieć okrucieństwa, jakie się rozgrywa obok ich domu. Staną się stroną dramatu, gdy Bruno w przebraniu wejdzie na teren obozu, aby pomóc Szmulowi odnaleźć ojca. Ostatnia scena, pełna pustki, ciszy, deszczu i łez, uderza. I choć już wcześniej wiemy, co się stanie za zamkniętymi drzwiami, mamy nadzieję, że jeszcze coś się zmieni. Może ojciec zatrzyma machinę śmierci? Pusta szatnia nie pozostawia jednak złudzeń. Mimo naiwności i braku prawdopodobieństwa historii, mocny finał potrafi wstrząsnąć.

piątek, 27 lutego 2015
Karaluchy / Kakerlakkene

Karaluchy / Kakerlakkene Karaluchy
Kakerlakkene

autor: Jo Nesbø
wydawnictwo: Dolnośląskie

angola:
Tym razem Harry trafia do Bangkoku. Służbowo. Nie wie czy to nagroda i wstęp do awansu czy kara za picie. Odnalezienie zabójcy ambasadora jest trudniejsze niż przypuszczał. Tu Nesbo korzysta ze schematu z pierwszego tomu. Ślepa uliczka, w końcu trop prowadzi do zabójcy. Niestety, giną kolejne osoby. Czyta się bardzo dobrze, wciąga, ale nie jest zbyt błyskotliwy.

czwartek, 26 lutego 2015
Człowiek-nietoperz / Flaggermusmannen

Człowiek-nietoperz / Flaggermusmannen Człowiek-nietoperz
Flaggermusmannen

autor: Jo Nesbø
wydawnictwo: Dolnośląskie

angola:
Całkiem dobry kryminał. Po Marininie mam już doświadczenie w działaniach policyjnych. Tu intryga nie jest tak misterna, historia nie trzyma tak w napięciu, ale jest nieźle. Harry Hole - norweski stróż prawa, zostanie wysłany do Sydney, aby wspomóc australijskich kolegów w śledztwie. W końcu zagadkę morderstwa swojej rodaczki zdoła rozwiązać, jednak straci o wiele więcej - rodzącą się miłość.

środa, 25 lutego 2015
Furia / Fury

Furia / Fury Furia
Fury

reżyseria: David Ayer
scenariusz: David Ayer
obsada (dubbing): Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman, Michael Peña, Jon Bernthal
produkcja: Chiny, USA, Wielka Brytania
rok: 2014

angola :
Czasem lubię filmy z rodzaju "zabili go i uciekł", ale tym razem to zdecydowanie nie ten poziom, co trzeba. Amerykanie i wojna. Taaaak. Obejrzałam, dla towarzystwa. Nie żałuję, bo akurat miałam trochę czasu. Film ogląda się całkiem dobrze, ale jego wartość jest bliska zeru. Można go podsumować w krótkich, żołnierskich słowach: Don "Wardaddy" Collier to cham i prostak, Amerykanie to idioci. I więcej: żołnierze to idioci, a wojna jest głupia i bezsensowna. Brzmi banalnie i dziecinnie, ale taki obraz się wyłania z tego filmu. I co gorsza, takie samo zdanie mam na temat potyczek w Afganistanie, Syrii, Iraku i teraz na Ukrainie.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 49